LETNÍ ČAJE JIŽ V NABÍDCE

Léto klepe na dveře. Nahlédněte do našeho e-shopu, kde najdete již pár letních novinek nebo se u nás zastavte na ledový čaj s Aloe Vera.  (25.5. 2017) 

 

 

 

 

 

 

MED JE KOKTEJL VELMI PROSPĚŠNÝCH A ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝCH LÁTEK 

Med má také antibakteriální účinky, výborně pomáhá při nemocech dýchacích cest, kdy se podává samostatně, nebo v kombinaci s bylinnými čaji, ale i cibulí nebo česnekem, citronem či teplým mlékem. Přitom nemá žádné vedlejší účinky jako jiné chemické léky, například antibiotika. Důležité však je, jak rychle začnete med užívat. Odborníci doporučují začít již s prvními příznaky nemoci a dále ho konzumovat pravidelně několikrát denně až do vyléčení. 

Něco o medu: Med se dělí na dva základní druhy: květový a medovicový. Rozdíl je dán zdrojem, který včely navštěvují.

MEDOVICOVÝ MED - Med medovicový je z medovice, kterou tvoří mšice, mery a červci za parných dnů v červenci a srpnu.  Medovice je tedy přefiltrovaná míza stromů a rostlin, z které si tento hmyz vezme bílkoviny a pro něj nepotřebné zbytky vypuzuje na povrch svého těla. Včely, ale i mravenci, tuto sladinu sbírají. Medovice je bohatá na minerální látky, další stopové prvky, enzymy a rostlinná barviva, která medovicovému medu propůjčují tmavší odstíny. Medovicový med obsahuje složitější cukry, tzv. oligosacharidy, proto medy medovicové krystalizují velice pomalu.

KVĚTOVÝ MEDMed květový včely vytvoří z nektaru, který sbírají v květech rostlin společně s pylem. Je to vlastně odměna rostliny za opylení. Nektaru je v každém květu malé množství a obsahuje až 80 % vody. Včely nektar přinesou v medovém váčku do úlu a předávají si med mezi sebou, tím med obohatí o důležité aminokyseliny. Sladina se působením těchto aminokyselin přetváří na med. Uvádí se, že včely musí navštívit až 7 milionů květů, aby nasbíraly jedno kilo medu. V zahraničí je ceněn hlavně med květový smíšený, protože má bohaté spektrum látek, které jsou nasbírané na velkém množství druhů rostlin. Výsledkem je tedy vysoce kvalitní med, bohatý na živiny, který může vznikat v našich zeměpisných šířkách. Pro většinu smíšených medů je u nás charakteristická krystalizace. Je to přirozený jev, který k našemu medu neodmyslitelně patří. Med od nás je ihned po vyčeření nebo od počátku krystalizace uskladněn ve sklenicích. Jedině tímto způsobem se můžeme vyhnout ztekucování medu. Proto od nás většinou dostanete pastový med květový nebo plně zkrystalizovaný. Výjimku tvoří jen medy medovicové a medy květové s větším podílem akátu, které krystalizují později, třeba až 5 měsíců po stočení.Pokud potřebujete med přivést do tekutého stavu, např. na použití do sirupů nebo přípravu jídel, postupujte podle tohoto návodu. Nutno podotknout, že neexistuje způsob ztekucování medu, který kvalitu medu nesníží, proto byste měli rozehřívat přiměřené množství a jen jedenkrát. Med uzavřený (aby se do medu nedostala vlhkost, med je velmi hydroskopický) vložte do vodní lázně, které bude mít teplotu do 50 °C. Čekáme, dokud se celý obsah nerozpustí. Druhý způsob je ještě lehčí, sklenici medu položíte přes plátno na radiátor. (31. 12. 2016) 

 

 

 

I O LETOŠNÍCH VÁNOCÍCH SI PŘEJEME S VÁMI SDÍLET VÁNOČNÍ ATMOSFÉRU. ZASTAVTE V NAŠEM OBCHŮDKU, OD 21.12. DO 23.12. PODÁVÁME VÁNOČNÍ ČAJ A KDYŽ JSOU TY VÁNOCE, CVRNKNEME VÁM DO NĚJ VÝJIMEČNĚ I TROCHU MEDOVINY NA POSÍLENÍ ORGANISMU.

 

 

PROVOZ ESHOPU  V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE

UPOZORNĚNÍ ! Vážení zákazníci, rádi bychom vás upozornili na provoz našeho e-shopu v prosinci. Poslední příjem objednávek z e-shopu pro PLATBU PŘEDEM je 15.12., vánoční objednávky na DOBÍRKU odesíláme nejpozději 19.12.2016. Po tomto datu nezaručujeme dodání do vánočních svátků, pro dotazy nás případně kontaktujte na tel.č. 777 668 213. V období 19.12. 2016 - 3.1. 2017 bude omezen provoz e-shopu, expedice zbozi bude probíhat omezeně, děkujeme za pochopení. (8. 12. 2016) 

 

 

ADVENTNÍ ODPOLEDNE S VŮNÍ ČAJE

V sobotu 26. listopadu se námi od 14 do 17 hodin můžete vidět na Kladně v autosalonu Nevecom na Adventním odpoledni ve spolupráci s Švestkovic zahradnictví a květinářství. Této akce se zúčastníme tradičně již počtvrté. Přijďte si užít příjemné odpoledne a třeba se u nás inspirujete na vánoční dárky. Kromě čajů, kávy a čajového příslušenství u nás najdete také prodejní výstavu svíček a bytových doplňků PartyLite. Těšíme se na Vás, Vůně čaje.  

(18.11.2016) 

 

DEJTE SI U NÁS "ČAJ NA CESTU"

                      

                                           

(9.11.2016) 

 

3 + 1 TIP NA VÁNOČNÍ NÁKUPY

 

(24.10.2016) 

 

OCHLAĎTE SE LEDOVOU KÁVOU….

 

Ledovou kávu lze v zásadě připravit dvěma způsoby, z nichž každý má něco do sebe. Tradičnější příprava ze silné horké kávy vznikla v Alžírsku roku 1840. Takzvaný Mazagran popíjeli francouzští vojáci při obléhání stejnojmenného města. Dodnes se tedy vedou spory, jestli je ice coffee připravované ze silné horké kávy nalité přes led do vysoké sklenice vynálezem alžírským nebo francouzským. Nám to může být naštěstí jedno. Důležité je, že Mazagran se pije bez mléka. V Portugalsku ho vyladili citronem, v Rakousku ho dostanete s rumem. Variací na ledovou kávu vznikly během let stovky. Přidejte zmrzlinu, smetanu, kakao, cukr, skořici, čokoládu, mandle, sirup nebo do kopečku šlehačky zapíchněte wafle. Tady jsou 3 recepty, které jsme si nejvíc oblíbili my.

Extra prosté espresso:

Nechejte vychladit šálek nebo sklenici v ledničce. Z jemně mleté Jinotegy připravte espresso. Do šálku vložte kostky ledu a přelijte je horkou kávou. 

Vanilkové oblažení:

Připravte si espresso z Kolumbia Excelso Medelin (125 ml), mléko (100 ml), vanilkovou zmrzlinu, led, šlehačku a třeba i čokoládu nebo skořici. Pokud sladíte, pak také cukr. Espresso nechejte chvilku zchladit, nalijte do šejkru, přidejte pár kostek ledu, mléko a lžičku cukru a napěňte. Do vysoké sklenice vložte led, přelijte kávou z šejkru, ozdobte kopečkem zmrzliny, šlehačkou a strouhanou čokoládou, případně dalšími ingrediencemi podle chuti.

Vymazlené affogato:

Potřebujete mandlové sušenky (3 ks), marsalu (1 lžíce), horké espresso z kávy Ethiopia Sidamo (40 ml), vanilkovou zmrzlinu (2 kopečky) a hořkou čokoládu. Na dno široké nízké sklenice rozlámejte sušenky, zakápněte marsalou a až se likér vsákne, přidejte zmrzlinu. Vše zalijte horkou kávou a posypejte čokoládovými hoblinkami. Affogato nejlépe „zkonzumujete“ lžičkou. (30.7.2016) 

Dobrou chuť!

 

 
ČAJ – NEOMEZENÝ NÁPOJ…..

VÍTE, že existuje až 6 tisíc druhů čaje? Že čaj se suší výhradně na slunci? Že 1 kg sušeného čaje obsahuje až 70 tisíc čajových lístků? Že některé lisované čaje zrají až 50 let? Že čajové lístky se trhají výhradně rukama? Že i čajové lístky okusuje hmyz, a tím je potvrzené, že se bude jednat o dobrý čaj? Že použitý čaj je vhodné hnojivo pro Vaši zahrádku? Že čaj uvolňuje uvědomí mysli? ČAJ je jednoduše životní filozofie.
Čaj se dá pít bez ohledu na roční období. Nicméně v Číně, jako pravlasti čaje se ukázalo, že některé druhy se prostě pro určitou dobu a místo hodí více než jiné. Například v Tibetu se moc nepotkáte se zeleným čajem, pro místní se více hodí černý – i když jeho obliba je dána i možnostmi transportu, které v minulosti byly dost podstatné – čaj se z Číny vezl i několik měsíců. V Japonsku se zase pije čaj černý poměrně málo, zelený je více oblíbenější a snadno dostupný – ve vlhkém podnebí není s pěstováním čajovníků problém.
A jak je to u nás? Kromě u nás velmi známého a oblíbeného černého čaje se do popředí dostávají i čaje zelené a bílé. Stále více stoupá počet milovníků čaje a každý si může vybrat už z poměrně velké nabídky čajových obchodů. Kvalitní čaj může být použit i na několik nálevů, a právě na kvalitě čaje se odráží jeho způsob zpracování – třeba na ZPŮSOBU jeho sušení, a proto naprosto stejný čaj může mít podle zpracování úplně jinou chuť.
Zvolte čaj podle barvy. Bílý čaj má díky typu zpracování nejméně teinu a hodně antioxidantů, pomůže nám v boji proti rakovině. Bílý čaj dokáže ničit bakterie a viry.  A navíc má delikátní chuť.
Černý čaj, jak už jeho barva naznačuje má silnější a tradičněnější chuť. Studie prokázaly, že snižuje riziko infarktu, mrtvice a jiných kardiovaskulárních onemocnění. Ze zeleného čaje s ostrou chutí se stává stále více významný nápoj pro zdravý životní styl. Může při jeho pravidelné konzumaci snížit riziko zhoubného bujení, např. při rakovině prsu, a co je zajímavé, spálí díky obsahu kofeinu a katechinů více kalorií a lidé, kteří ho pravidelně popíjí mají rychlejší metabolismus.
VÍTE, ŽE TEPLÝ ČAJ VÁS V LÉTĚ PŘÍJEMNĚ OCHLADÍ….Důvodů je několik…LÁTKY, jako pektin, aminokyseliny a přidaný cukr se podílejí na lepší tvorbě slin, které tak mohou být více vylučovány. Druhý uváděným důvodem je jeho močopudnost…následkem častější potřeby, tak z těla dostanete více tepla. Čaj významně zlepšuje funkčnost mozkového centra, které lépe vyhodnotí tělesnou teplotu a začne jí regulovat. Horký čaj podporuje vyměšování potních žláz – tím více vody se z těla dostává pryč, a tak se pokožka ochlazuje.
JE-LI VÁM TEDY V LÉTĚ HORKO A CHCETE
SE ZCHLADIT – NEZAPOMEŇTE NA TEPLÝ ČAJ, BUDE VÁM V TOMTO VELKÝM POMOCNÍKEM……
(25.5.2016) 
 
 
 
JEDNO OHLÉDNUTÍ ZA PRODUKCÍ ČAJE VE SVĚTĚ....
 
 (14.4. 2016)
 
 
JAK DÁLE VYUŽÍT POUŽITÉ ČAJOVÉ SÁČKY? PÁR TIPŮ OD NÁS....
 
Máte rádi čaj? Pokud ano, poradíme Vám jak ještě využít čajové sáčky po vylouhování? Asi jako většina z nás je vyhodíte, přestože se dají skvěle využít. Poradíme Vám jak je nejužitečněji dále recyklovat. Při koupi tzv. několikanálevových čajů je nejvhodnější zelený čaj. Takový použitý čajový sáček můžete třeba využít na dochucení jídel -  např. při vaření těstovin nebo rýže je dobrý nápad vložit čajový sáček do vody dokud nezačne voda vřít. Jasmín nebo heřmánek je idální ro rýže, do těstovin čistě zelený čaj. Z použitých čajových sáčků také můžete uvařit slabý čaj a zalévat jím cokoli na vaší zahrádce. Vyhnete se takto plísňovým infekcím bez použití chemického přípravku. Nebo čajem jemně pohnojte zem nebo přidejte ho do kompostu (popř. ale odstraňte kovovou část - sponku, která sáček uzavírá). Použité čajové sáčky Vám s radostí pomohou i s nepříjemný zápachem, nečistotami v domácnosti. Můžete je odkládat do ledničky. Pomohou vám také s podlahou, špinavým kobercem nebo rohožkou. Čaj necháte mírně vysušit, ne však zcela, kompletně uschnout ho necháte až na místech, které chcete čistit. Poté jen zametete nebo vyluxujete. Máte podrážděnou pokožku? Vlhké čajové sáčky jí zklidní. Stačí přiložit na citlivá místa. Čajové sáčky si poradí i s unavenými opuchlými oči, modřinami, mírní štípnutí hmyzem, a urychlují proces hojení. Čaj je také pomocník při odmašťování nádobí. Stačí nádobí namočit do teplé vody, kde použijete několik čajových sáčků - opět se vyhnete zbytečným chemikáliím. Čajové sáčky odstraní i nepříjemným zápach na vašich rukách z ryb, česneku nebo cibule. Nohy namočené ve vodě s čajem pomohou zbavit se zápachu a změkčí se ztvrdlá kůže. Výživná koupel s antioxidanty? Udělejte si čajovou koupel ve svém oblíbeném čaji. Máta a zelené čaje také eliminují zápach z úst. A vlasy? Ty nám také poděkují za čajovou koupel. Odkládejte si proto čajové sáčky - při pokojové teplotě je můžete skladovat den až dva, ale také je můžete skladovat v ledničce, ale pozor ani tady nevydrží věčnost, stačí použít nos. Domácí osvěžovač vzduchu, který zároveň pohlcuje zápachy? Stačí několik kapek oblíbeného esenciálního oleje nakapat na suchý čajový sáček, a je to. Takový osvěžovač bude také dobře vypadat a vonět třeba i ve vašem autě. Mátový čaj s kapkou mátového esenciálního oleje pomůže také s odpuzením myší, pavouků a mravenců. Tak nezapomeňte, pokud jste si právě uvařili čaj, sáček nevyhazujte. (1.2.2016)  
 
 
 
 
NAŠE DOBRÁ KÁVA....
 
Rozšířujeme nabídku sypaných čajů, zrnkové a rozpustné kávy. Všechny novinky již naleznete v našem e-shopu. Sypané čaje i kávu odebíráme od dodavatele, který dbá na velmi dobrou kvalitu jak čajů, tak kávy. Všechny produkty jsou oveřeny zákazníky a splňují všechny podmínky pro kvalitní výrobek. Hodně dotazů od Vás zákazníků máme k aromatům v kávě i čajích. Dodavatel naší kávy převzal pro svoje obchodní podmínky od dTest, o.p.s. variantu 3 hvězdiček, která je ve vztahu ke spotřebitelům vstřícnější než je zákonný standard. Má svůj vlastní import kávy z prémiových plantáží kávy a kávy přímo dováží a praží, a proto si naše kávy zachovávají jedinečnou chuť, charakter a aroma. Káva není nikdy pražena na sklad. Vždy se praží až na základě naší objednávky. Kávu pravidelně dováží jen v potřebném množství. Unikátní jsou dodávané druhy aromatizovaných káv podle vlastních receptur. Vytvářené směsi jsou vyvážené ke druhu kávy a aroma. Používají se jen kvalitní olejová aromata, které jsou zásadotvorné povahy a při dlouhodobějším pití nezpůsobují pálení žáhy. Tato aromata mají rovněž mnohem delší trvanlivost a nevyprchají. Zásadně nejsou používána lihová syntetická nebo přírodně identická aromata! V kávě najdete najdete jen celá a stejnoměrně upražená zrna, a to díky tomu, že káva je kupována pouze v prvotřídní kvalitě zelené kávy přímo z plantáží, tím se garantuje výsledná kvalita upraženého zrna. V kávě nikdy nenajdete rozbitá nebo poloviční kávová zrna či dokonce jen slupky. Samozřejmostí je, že jsou kávová zrna vždy stejnoměrně upražená. Zrnková káva má oproti mleté kávě výhodu v tom, že po otevření neztrácí rychle své aroma. Kávu dostáváme balenou v kvalitním aluminiovém obalu. Našim zákazníkům kávu rozvažujeme do zelených sáčků uzavřených kovovými sponami. Kvalitní balení, které zachovává charakter kávy, odolává vlhkosti, světlu a cizím pachům. 
Všechny námi nabízené čaje, prošly lidskýma rukama. Sbíraly čajové lístky, byliny i ovoce. Sušily je, svinovaly, třídily. Žádné stroje, jen ruce mladých žen a zkušených mužů stojí za jemností a krásou každé každého čaje. Žádné automatizované skleníky, pouze prsty a dlaně farmářů z nejrůznějších koutů světa se postaraly o jedinečnost každé sklizně. (3.1.2016)
 

 

                                     

 

 

 

PROVOZ E-SHOPU V PROSINCI....
 
UPOZORNĚNÍ ! Vážení zákazníci, rádi bychom vás upozornili na provoz našeho e-shopu v prosinci. Poslední příjem objednávek z e-shopu pro PLATBU PŘEDEM je 15.12., vánoční objednávky na DOBÍRKU přijímáme pouze do 17.12.. Po tomto datu nezaručujeme dodání do vánočních svátků, pro dotazy nás případně kontaktujte na tel.č. 777 668 213. V období 23.12. - 3.1. 2016 bude omezen provoz e-shopu, expedice zbozi bude probíhat omezeně, děkujeme za pochopení. (7.12.2015)
 
 
 
 
PLATBY PŘES PayPal... 

Od dnešního dne je na našem e-shopu možné platit on-line přes internetový platební systém PayPal.  (7.12.2015)

 

 

ŘEKNĚTE TO SLADCE... V ČOKOLÁDCE...

Již brzo opět naskladníme oblíbené belgické pralinky, ve kterých jsou ukryty vzkazy a přání. Dají se rozpustit v horkém mléce nebo konzumovat rovnou z dřívka. Překvapením budou i vánoční obaly. Pravděpodobné naskladnění 11.12.. (7.12.2015)

  

 

NAJDETE NÁS...

12. prosince se na Vás těšíme v Nebovidské tvrzi. 19.12. na Dámské jízdě v žebráku. Budeme prodávat především vánoční čaje. (30.11.2015)

    

 

DOKONALÝ DESIGN, NABÍDKA KVALITY...

V Kolíně pouze v našem obchodě najdete tuto exkluzivní značku, se kterou rozšiřujeme naší nabídku pro blížící se svátky. Cejlonské, čínské nebo i čaje z daleké Tanzanie obsahuje tato limitovaná vánoční edice. Doplníme ochucenými cukry v 6ti příchutích a možná dojde i na krásně balené čoko dražé a pak už jen pro Vás dárkově zabalíme. (9. 11.2015)

                                   

 

NOVINKA V NABÍDCE...

Od 1. listopadu jsme pro Vás přichystali novinku - naši nabídku rozšiřujeme o dárkové kvalitní čokolády zn. Kamila z kolekce české firmy Chocolates. V kolekci nabídneme 12 druhů hořké, mléčné nebo bílé čokolády zdobené různými druhy posypů - (jahody, maliny, papaya, oříšky, mandle, kakaové boby, kustovnice s chia semínky, nebo s posypem konopného semínka). Doufáme, že vám bude chutnat jako nám a skvěle doplní naše dárkové balíčky. A jeden receptík na Čokoládový čaj - na jeden šálek: 1 lžíce smetany, 1 lžička cukru, 1/2 lžičky strouhané čokolády, černý čaj a voda. Svaříme cukr s trochou vody, přidáme nastrouhanou čokoládu, když se čokoláda rozpustí, zalijeme směs černým čajem, do které jsme zamíchali smetanu. Čoko čaj podáváme nejlépe vychlazený. (26. 10.2015)

    

OUR LOVELY COOKING...

Tak jako my milujeme čaj, v Our Lovely Cooking milují dobré a zdravé jídlo a rády s velkou vášní vaří. Společně chystáme tipy na čaje k jejich zdravým dobrotám a určitě sem nějaký ten zdravý receptík přidáme. Těšte se. (30.9.2015)

 

    

ZÁZRAČNÉ CHIA SEMÍNKA K DOSTÁNÍ I U NÁS...

Ale co je vlastně chia - zázračná potravina? Chia jsou drobná semínka rostliny šalvěje hispánské (Salvia hispanica) z čeledi hluchavkovitých. Chia pochází ze Střední Ameriky a v dobách Aztéků patřila spolu s kukuřicí, fazolemi a amarantem mezi základní kameny jídelníčku tehdejších obyvatel. Chia semínkům se přezdívalo také „potrava běžců“, protože dokáže poskytnout energii a výdrž pro extrémní fyzické výkony. Jedním z hlavních přínosů těchto semínek je vysoký obsah vlákniny, bílkovin a nenasycených mastných kyselin omega 3. Tyto esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže samo vytvořit a je tedy potřeba zajistit kvalitní přísun prostřednictvím pestré stravy. Omega 3 mastné kyseliny hrají pro naše zdraví důležitou roli, například: jsou silnými antioxidanty, mají protizánětlivý a protirevmatický účinek, zlepšují paměť a koncentraci, mají blahodárný vliv na srdce a cévy, buněčné stěny, nervy a imunitu, snižují hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi. Nezanedbatelný je také obsah vápníku, železa, manganu, fosforu, a zinku. Z vitamínů pak především vitamíny skupiny B, a dále A, C či E. Chia semínka vynikají svým hydrofilním charakterem – jsou schopná vázat vodu až do desetinásobku svého objemu, čímž vytvářejí hustý gel. Nedávné studie potvrdily, že tento gel může pozitivně ovlivňovat proces trávení a zpomalovat přeměnu sacharidů na jednoduché cukry. Energie přijímána potravou se tak uvolňuje postupně a je tělem mnohem účelněji využita. Semínka lze tedy také doporučit při redukčních dietách a cukrovce. A VÍTE, ŽE CHIA SEMÍNKA SI MŮŽETE PŘIDAT I DO ČAJE? Díky hydrofilním vlastnostem je lze přidat nejen do nápojů. Další tipy např. na www.chia-seminka.cz

Náš tip! Ve Vůni čaje si z chia semínek připravujeme chutnou a vydatnou snídani - 4 vrchovaté lžičky chia semínek + hrnek mléka + lžíce javorového sirupu + 1 banán - večer si připravte chia semínka zalitá mlékem a nechte odstát do rána (tip - před vložením do lednice několikrát promíchejte), ráno přidejte rozmačkaný banán a javorový sirup, opět promíchejte. Místo kravského mléka je možné použít např. kokosové, rýžové, ap. Dobrou chuť. (24.9.2015)

 

 

VÁNOČNÍ SORTIMENT 2015...

Přesně za týden, od pondělí 19.10. zahahujeme prodej vánočního sortimentu v kamenném obchodě. Výběr z vánoční nabídky naleznete již nyní v našem e-shopu(12. 10.2015)

 

NĚCO O ČAJI NA PODZIM A V ZIMĚ ...(aneb testováno na lidech - děkujeme Martině V., znalkyni čajů za speciálně napsaný článek pro Vůni čaje a její názor na čaje, které testovala. Pokud nám také chcete sdělit názory na různé značky čajů, neváhejte nám napsat.)....

Není samozřejmě důvod, proč byste nemohli pít to, co vám chutná, bez ohledu na roční období. Nicméně v Číně, jako pravlasti čaje, se rychle ukázalo, že některé druhy čaje se prostě pro určitou dobu a místo hodí víc, než jiné. Například v Tibetu - Ladakhu - Nepálu - se moc nepotkáte se zeleným čajem, pro místní podnebí se černý hodí víc - i když jeho obliba je daná i možnostmi transportu, které v minulosti byly dost podstatné - čaj se z Číny vezl řadu měsíců. V Japonsku se zase pije černý čaj poměrně málo, zelený je oblíbenější a snadno dostupný - ve vlhkém podnebí není s pěstováním čajovníků problém. Opět dle staré tradice se věří, že zelený čaj spíš ochlazuje, černý (červený) zahřívá. Vzhledem k ohromnému množství druhů čajů to ovšem nemusí platit doslova. Nicméně, do evropského podzimu a zimy se černé čaje opravdu hodí víc, než zelené, nebo bílé. Dnes si můžete vybrat z poměrně velké nabídky, není-li v místě obchod, stačí kontaktovat některou čajovnu a domluvit se na zaslání čaje, který vás zajímá, většinou jsou ochotní.
Položíte-li otázku, jaký černý čaj - opět - to už je spíš na prefereních každého. Ceylonské černé čaje jsou většinou ve střední kvalitě a cenově dostupné, u nás jich dost nabízí třeba malá firma Mlesna, dováží snad výhradně z Ceylonu. Chcete-li kořeněný čaj s mlékem, čaj samotný je celkem druhotný, koření jeho chuť stejně zatlačí do pozadí, většinou jde o broken - zlomkové - indické černé čaje, nebo méně kvalitní čaj z cejlonských plantáží. Směs koření na masalu se rovněž dá koupit už předpřipravená. (I když masala se v Indii pije v horku, v evropské zimě přijde taky vhod). Ať už lisovaný, nebo sypaný černý puer - lisované bývají ve vyšší kvalitě - může být něco, co vám opravdu ulehčí život - černý puer obsahuje penicilinové plísně a jako prevence před nastydnutím je k nezaplacení. Vzhledem k tomu, že Čína ekonomicky posiluje, stoupají i ceny čaje, nicméně se k nám taky začínají dovážet docela slušné lisované puery. Čajovna Setkání ve Vojtěšské v Praze jich nabízí hodně a zasílají. Spíš pro chuť můžete pít třeba čaje z Dárdžilingu - jsou chuťově jemnější a lehčí, než třeba puer, nicméně do tvrdší zimy doporučuju spíš právě puer - nebo silný cejlonský čaj, či zlomkové černé indické, případně některé levnější čínské - třeba tmavý oolong Vodní víla se docela hodí, univerzální Keemun Mao Feng... v tomto případě jde spíš o vydatnost čaje, než jemnost chuti. Pokud se týče sáčkových čajů, většina mi přišla slabá. Jsou samozřejmě vyjímky, hlavně pytlíkové čaje, vyráběné pro Británii. Harney and Sons mě příjemně překvapili, jsou to velmi dobré pytlíkáče... ale drahé. Pytlíky od Ahmada se louhují docela slušně, ovšem lepší jsou jejich černé čaje, zelené mi přišly spíš jako podprůměr. Mlesna nabízí hodně druhů pytlíkových čajů, chuťově dobré, oproti jejich sypaným čajům slabší, nicméně můžu doporučit i tak. Sypaný zelený jasmín mají velmi dobrý. (Samozřejmě firem, produkujících sáčkovaný čaj je opravdu hodně. Mluvím o těch, co mám vyzkoušené a osvědčené. Zkoušela jsem třeba i Lipton, nebo Chelton, ale přišly mi opravdu slabé. Dalo by se říct, že nejlepší na těch čajích byly jejich obaly...). Vybrat si samozřejmě můžete i z velkého množství černých dochucených čajů. Počítejte s tím, že kvalita černého čaje bude o něco nižší - výrobci velmi dobře vědí, že dodané přísady leccos zakryjí... 
Celkem bych přes zimu a podzim zůstala u osvědčeného černý puer - (hodně zima), Cejlon, černé indické a čínské - (zima) - Dárdžiling, když se otepluje a kolísají teploty. A osvědčený puer, pokud všichni kolem začnou chrchlat a prskat. (17. 11.2015)

 

POPÍJENÍ ČAJE, TO JE RITUÁL...

Požitek z popíjení čaje, to je rituál. Na první pohled jednoduché, ale není nad správně připravený čaj. To se člověku otevře svět chutí. Nejlépe sypané čaje. Čajové lístky, bylinky, kousky ovoce přelít vodou. Avšak pro nedostatek času v zaměstnání můžeme zvolit i kvalitní porcovaný čaj. Sáčky s kovovými sponkami ne. Čaj v sáčku by neměla být neidentifikovatelná sypká „drť“. I když je čaj u nás spíše ranní nápoj, byla by škoda ho občas nedoplnit k poledním pokrmům pro svoji trpkost, ovocnou nebo sladkou chuť. Čaj by se měl pít samotný. Slazený nebo jiným způsobem upravený čaj se hodí k dobré snídani či svačince, ale rozhodně ne k vydatnému menu. Jak na to? Experimentujte a vychutnávejte. (21.9. 2015)

 

Barevné květy, Bílá princezna, Hřejivé slunce, Mauricijské vzpomínky a Fruit of inspiration, to jsou jména čajů, které nabízíme v naší nové kolekci kvalitních sypaných čajů pod značkou Vůně čaje. Na designu pracoval Shuang Jie Ye „SUGI“, první čínský absolvent grafického designu v ČR, majitel graf. studia a kavárny YE´S v Praze  na Letné. Každý z čajů má svojí myšlenku, Mauricijské vzpomínky nás vrací k návštěvě čajové továrny Bois Chéri na Mauriciu, kde nás oslovila chuť černého čaje s kousky kokosu. Dopřejte si i Vy tuto chuť ráje. Více o čajích naleznete v menu Čaje - Kolekce Vůně čaje. Čaje distribuujeme i pro další čajové a dárkové obchody za velkoobchodní ceny, neváhejte nás kontaktovat a registrovat se. Pro vánoční nabídku připravujeme šestý čaj pro doplnění kolekce ve vánočním designu pod názvem Vánoční les(3.8. 2015)

 

OTEVŘENÁ ULICE...

Milí zákazníci, od 15.7. nás můžete pravidelně potkávat v Brandlově ul. v Kolíně vždy od 16.30, kde se účastníme s naším stánkem projektu Otevřená ulice aneb kolínské sousedské podvečery. Těšíme se na Vás.  (3.8. 2015)

 

DOVOLENÁ V NAŠEM E-SHOPU A OBCHŮDKU...

Milí zákazníci, rádi bychom Vás upozornii na letní provoz našeho e-shopu a kamenného obchodu. Z e-shopu nebudou odesílány objednávky v termínech: 11.8. - 24.8. a 1.9. - 15.9. - objednávky došlé v těchto termínech budou expedovány ihned v dalších pracovních dnech. Kamenný obchod nebude otevřen v termínech 11.8. - 24.8.. Děkujeme za pochopení. (2.7. 2015)

 

PRVOTŘÍDNÍ PANAMSKÁ KÁVA A ČAJ CÁSCARA NOVĚ U NÁS...

Do našeho sortimentu od pondělí 29.6. zařazujeme nově prvotřídní panamskou jednoodrůdovou kávu typu arabica z regionu Boquete - vysokohorská oblast Alto Quiel pod vulkánem Barú v provincii Chiriqui. Panamská káva z regionu Boquete je známá svou příjemnou, vyváženou chutí a intenzivním aroma. Tento region v posledních letech produkuje vůbec nejvýše hodnocené kávy na světě. Dříve opomíjená oblast pěstování kávy se během pár let vyšplhala mezi kávovou elitu. Vesměs všechny zdejší kávy patří k odrůdě Geisha. Geisha se vyznačuje citrónově-květinovými chuťovými tóny (někde mezi citrónovou trávou a sladkým jasmínem) a výraznou aromatičností. Tato káva je pěstována a sklízena v souladu s lunárním cyklem. Dále je zpracovávána atypickou a před pár lety zcela nemyslitelnou metodou sušení zelené kávy. V Latinské Americe je totiž běžné zpracovávat kávu mokrou metodou. Panamští pěstitelé převzali techniku sušení z Etiopie a začali zelená zrnka po pečlivém selektivním sběru sušit na 120 cm vysokých „etiopských lůžkách“, které jsou pokryté prodyšnou tkaninou. Panamská káva tak získává určitá specifika kávy etiopské (především pak ovocné, lehce fermentované tóny), ale přesto zůstává zdrženlivě neutrální před silnými tóny vína, květin a čokolády. Je zpracovávána ručně, bez použití chemických látek, které se běžně používají k loupání slupek z kávových zrn.

CÁSCARA TEA věděli jste, že některé způsoby přípravy nápoje z kávy se obejdou i bez pražení? Jedním z nejstarších z nich je příprava čaje z usušených slupek kávových třešní, tzv. cáscara. Čerstvě posbírané kávové třešně se nechávají krátce fermentovat a následně se usuší. Ze suchých slupek se pak připravuje „kávový čaj“, který má zajímavou chuť připomínající třešně, čaj rooibos a šípky. Dle provedených studií obsahuje velké množství antioxidantů a podobné množství kofeinu jako např. filtrovaná káva. (25.6. 2015)

                

 

V NAŠEM OBCHODĚ NOVĚ TRUE TEA....

Příjemně osvěžující v létě je ledový čaj. Ve Vůni čaje podáváme i prodáváme tento opravdu dobrý ledový čaj - True Tea. Český výrobek, čistě přírodní čaj, tradičně vařený z lístků, bez koncentrátu, bez umělých konzervantů a bez barviv. Ochutnáte příchuť TUAREG, AQUA DE JAMAICA, YERBA MATÉ, GREEN ROOIBOS nebo GREEN TEA? To záleží jen na vás. (9.6. 2015)

 

PODPORUJEME CENTRUM SOCIÁLNÍ REHABILITACE V KOLÍNĚ....

Stali jsme se partnery Centra sociální rehabilitace, které umožňuje klientům s psychickými potížemi z Kolína nebo jeho okolí komplexní rehabilitaci, poskytuje příležitost k nalezení ztracené sebedůvěry. Mezi hlavní cíle patří strukturování volného času klientů a náplň dne, obnovení a zdokonalení sociálních dovedností a také podpora při navazování nových sociálních kontaktů. Vůně čaje poskytuje klientům zdarma čaj při akci "Posezení u čaje", které středisko organizuje pro svoje klienty každou středu v měsíci. (1.6. 2015)

 

 

 

PRAVIDLA PRO DOBROU KÁVU....

Připravujte kávu, která byla čerstvě upražena a pokud kupujete zrnkovou kávu, melte ji v kvalitním mlýnku. Typ mletí by měl odpovídat způsobu přípravy kávy, na šálek použijte nejméně dvě zarovnané kávové lžičky (cca 7 g). Voda pro přípravu by měla být čerstvá, čirá a chladná. Pro vodu z vodovodní sítě se doporučuje použití vodního filtru. Kávu připravujte pouze v zařízení, která jsou zcela čistá. Vodu uveďte vždy do bodu varu. Káva by měla být servírována, jakmile je připravena, nikdy kávu neohřívejte. Pomletou kávu skladujte nejlépe v kovovém obalu (plechovce) bez přístupu vzduchu, v chladu a suchu. (21.5. 2015)

 

 

JARNÍ OČISTA A ZÍSKÁNÍ ENERGIE SE ZELENOU KÁVOU

Ztracená energie a jarní očista aneb k čemu je dobrá jarní detoxikace? O zeleném čaji vhodném na pročištění organismu jste již slyšeli, ale co takhle zkusit jarní detoxikaci prostřednictvím zelené kávy? Nastartujte se ZELENOU KÁVOU. Očistná kůra je skvělou příležitostí, jak dodat tělu ztracenou energii a zbavit se škodlivých látek, které náš organismus přes zimu nastřádal. Budete se cítit méně unavení, odolnější jak po fyzické, tak psychické stránce a do dalšího období vykročíte, jak zcela nový člověk. Zelená káva jsou neupražená kávové zrna. Tyto zrna zůstávají ve své přirozené podobě a charakteristice, zachovávají si veškeré zdraví prospěšné látky. Jak funguje zelená káva? Zelené káva je významným zdrojem přírodních antioxidantů, které mají schopnost pročistit organismus od toxinů. Také obsahuje velké množství minerálních látek především draslík a hořčík. Zelená káva ve své přírodní formě je jedním z největších zdrojů kyseliny chlorigenové tzv. CGA. Její účinky na náš organismus jsou až pozoruhodné. Kyselina chlorogenová pomáhá: redukovat množství cukru v těle a jeho přeměnu na tuk, čímž snižuje riziko nadváhy, srdečních chorob a cukrovky. Hovoří se o ní jako o superspalovači tuků, pozitivně působí v boji proti žlučovým kamenům a celulitidě, snižuje množství volných radikálů v našem organismu, má podstatný vliv na detoxikaci organismu. Konzumace zelené kávy má blahodárný vliv na náš organismus po všech stránkách: předchází únavě, zbystřuje pozornost a pomáhá zvládat stres, stimuluje metabolismus, zvyšuje imunitu, podporuje srdeční aktivitu a krevní oběh a léčí nemoci bakteriálního původu, zmírňuje pocit hladu. Vůně čaje. (11.4. 2015)

 

 

 

 

OVOCNÉ ČAJE ANEB OVOCNO-BYLINNÉ NÁLEVY

"Čajem" nazýváme i nálevy z různých částí ovoce nebo jiných rostlin a bylin. K přípravě těchto nálevů – ovocných čajů – se používají obvykle sušené kousky ovoce a přidává se k nim koření a byliny. Z ovocných složek je nejčastěji zastoupeno jablko, plody šípku, ibišek, jahody, maliny, ananas a pomeranč, ale samozřejmě i další druhy. Lahodnou chuť i vůni těmto ovocným čajům obvykle přidává koření (skořice, anýz) nebo bylinky (mateřídouška, citrónová tráva, zázvor). Ovocné čaje lze pít teplé i studené, vyznačují se bohatou ovocnou vůní a chutí, neobsahují kofein. Protože jsou plné vitaminů a antioxidantů, podporují obranyschopnost, jsou protizánětlivé a zlepšují krevní obraz. (21.3. 2015)

     

 

OZNAČENÍ KVALITY CEJLONSKÝCH ČAJŮ

Pro použití znaku lva (symbolu kvality čaje) na cejlonských čajích musí být splněny důležité podmínky. Znak může být použit pouze na čajích pocházejících ze Srí Lanky, výrobky musí obsahovat 100% srílanského čaje. Čaje musí být baleny výhradně na Srí Lance a produkty nesoucí znak lva musí odpovídat standardům kvality stanovenými Srílanskou čajovou komorou. Proto hledejte na čajích tento znak, jen ten vám zaručí prvotřídní cejlonský čaj. (14.3. 2015)

           

 

"ZELENINOVÉ ČAJE"

NOVINKA v naší nabídce. Veggie organic tea. Zelenina hraje v naší stravě nenahraditelnou roli. Je důležitým zdrojem vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších zdraví prospěšných látek. Vyzkoušejte zeleninu v právě zaváděné novince naší nabídky - ve směsi zeleninového čaje. Rajčatový twist, Kapitán mrkev a Pepek námořník, záleží na Vás jakou příchuť si vyberete. (4.3. 2015)

 

      

 

A teď něco zase o čaji....Dva čajovníky, stovky chutí? Ano. Stálezelený keř rodu Camellia, čeledi čajovníkovité se vyskytuje ve dvou původních druzích – Camellia sinensis – čajovník čínský a Camellia assamica – čajovník indický. Pěstují se zejména v Asii nebo Africe, nezřídka jsou kříženy. Asi polovinu světové produkce čajů zajišťují Čína a Indie. Z lesklých a oblých čajových lístků se vyrábí zelený čaj, černý čaj, bílý čaj, Oolong a Pu Erh. Čím výše jsou položeny čajové zahrady, tím je sklizeň kvalitnější. Poprvé se lístky mohou škubat na čtyřletých keřích, a to třemi způsoby: standardní sklizeň (dva lístky a jeden listový pupen), střední sklizeň (tři lístky a jeden pupen) a hrubá sklizeň (čtyři lístky a pupen). Čajovníky mohou růst 40-100 let. Zpracování čajových lístků má řadu podob. Záleží na regionálních zvyklostech a typu čaje. Vždy ale zahrnuje čtyři kroky – zavadnutí lístků, svinování, fermentaci a sušení. Čaje černé jsou fermentovány, zelené a bílé vůbec. Bílý čaj se vyrábí z prvních čajových lístků, horních, ještě nerozvinutých. Jde o poupata pokrytá krátkými bílými chloupky (tipsy). Podle nich má čaj název. Pochází z první jarní sklizně, která probíhá před obdobím dešťů a je velmi krátká – trvá jen několik týdnů. Bílý čaj se suší, ale nefermentuje, zpracovává se minimálně, takže si zachovává originální čistotu. Vyrábí se především v Číně, na Cejlonu a také třeba v africké Keni. Výluh má barvu světlé slámy a skvělé preventivní účinky. Taky odbourává tuky a prospívá srdci. Mnoho lidí si myslí, že zelený čaj pochází z jiné rostliny než čaj černý. Ve skutečnosti mají stejný „zdroj“ - čajovník, jen jsou jinak zpracovány. Zelený čaj se po sklizni nechá zavadnout a ošetří se buď párou, nebo nahřátím na velkých pánvích. Tím dojde k zastavení oxidace enzymů. Čaj si uchová barvu a přirozené aroma i chuť. Jeho výluh bývá jiskrně žlutý až tmavě jantarový. Zelený čaj je oblíbený v Číně a v Japonsku, stává se stále populárnějším i na Západě. Jsou mu připisovány mnohé zdravotní benefity, například posílení imunity, regulace krevního tlaku a detoxikace. V případě, že se čajové lístky fermentují, vzniká černý čaj. Během fermentace je šťáva listů vystavena působení kyslíku, kterým se mění barva listu ze zelené na černou a také chuť a aroma. Nálev má často mahagonovou až velmi tmavou barvu. Slavné černé čaje produkuje Indie nebo Cejlon. Mezi jejich vlastnosti patří povzbuzující efekt, léčí nachlazení a působí antibakteriálně. (1.3. 2015)

 

 

AKCE na zrnkovou i rozpustnou kávu v našem e-shopu - sleva 15% od 23.2. do 27.2. Trpíte duševní únavou nebo máte sezónní deprese, které se projevují melancholickým chováním a výkyvy nálad? Zachrání Vás káva. Šálek kvalitní kávy je velmi oblíbený povzbuzovač. Káva je přesně to, co vaše duševní síly znovu roztočí na plné obrátky. Jak to funguje? Kofein čistí mozek od molekul zvaných adenosiny. „Adenosin je vedlejší produkt bdělosti a aktivity. Čím vyšší hladina adenosinu v mozku, tím více jsme unavení. Krátký odpočinek sníží jeho hladinu a kofein, který působí jako přirozený blokátor tvorby těchto molekul, vás o to víc povzbudí,” uvedl pro server Health Allen Towfigh, lékař z centra pro spánkovou medicínu v New Yorku. Zkuste si dopřát aspoň 2 x denně velký šálek středně pražené kávy. Přidejte si do ní mléko a doplňte ji malým kouskem hořké čokolády. Několik šálků denně dokáže pozvednout náladu. Mléko uklidňuje nervy a svaly a hořká čokoláda obsahuje tryptofan zmírňující úzkost a stres: stavy, které mohou vyvolávat depresi. Jste ve stresu? Nepodlehněte mu. Stres je reakcí na něco dobrého nebo zlého, co vás vyvedlo z rovnováhy nebo na dlouhodobou zátěž a strádání. Stresující události uvolňují v těle hormony včetně adrenalinu, které rychle zvýší zásobu kyslíku a energie. Jestliže se však tyto hormonální návaly neustále opakují, mohou zničit schopnost organismu vrátit se do normálního stavu. V takových chvílích je nejdůležitější, umět vypnout a uvolnit se. Najděte nějakou přírodní cestu, třeba šálek voňavé kávy, která vám pomůže vyrovnat se s okolnostmi, které nejsou pod vaší kontrolou, neřešit, co řešit nejde a zůstat v klidu. Káva vám dodá svěžest a pocit duševní pohody navzdory chaosu, který panuje kolem vás. Běžte si zacvičit. Je prokázáno, že lidé, kteří pravidelně cvičí, obvykle nepropadají depresím ani stresu. (20.2.2015)

 

     

 

Vážení zákazníci, na Vaše přání jsme rozšířili nabídku sypaných vážených čajů o dva zelené - Magický zázvor s citronem - mimořádně osvěžující a maximálně chuťově vyvážený, světle žlutozelený nálev má krásnou jiskru a průzračnou barvu. Při napití rozlišíme především mírné trávové tóny zelené Senchy, které doprovází vítaná svíravost, hned v dalším okamžiku se rozvíjí pikantnost zázvoru a šťavnatá citronová svěžest. Druhým čajem je Zelený čaj s jasmínem - jasmínový čaj patří do tradiční čínské kultury nejméně tisíc let. Složení: zelený čaj Yunnan OP a květ jasmínu. Nálev má žlutou barvu, vůně a chuť je velmi delikátní, nasládlá a specifická. Jasmínové tóny jsou nepřehlédnutelné, takže se skvěle snoubí se svěžestí a slabou trpkostí zeleného čaje. Kapka přírodního aroma pomáhá omamnou vůni déle udržet a zážitek z pití čaje ještě znásobuje. Vůně čaje. (12.2.2015)

 

       

 

Zimní období je většinou spojováno s obdobím nachlazení a chřipek. Nejčastější je rýma, kašel a bolest v krku. Nejinak je tomu nyní na začátku února, kdy nás zastihla chřipková epidemie. Popíjení bylinkových čajů na různé nemoci a neduhy známe již od našich prababiček. Všechny bylinné čaje působí blahodárně na náš organismus, obsahují spoustu léčivých látek a mají povzbuzující účinky. Bylinné čaje obsahují především vitamíny, minerály a přírodní látky, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Bylinné čaje neobsahují žádné konzervační látky ani barviva. Velice účinným pomocníkem na nachlazení a chřipku jsou také čaje se zázvorem. Zázvor působí protizánětlivě, tiší bolest hlavy a zahřeje celý organismus. Dokáže také mírnit cestovní nevolnosti, pomáhá relaxovat a působí protistresově. Zároveň je třeba ocenit jeho schopnost odbourávat z těla tuky a snižovat nadváhu. Vůně čaje. (8.2.2015)

 

Nepřehlédněte v e-shopu naši valentýnskou nabídku. Vybrat si můžete tématicky balené čaje a dózy. Z vážených čajů nabízíme ovocný čaj Zamilované jahody, zašleme v červeném sáčku s valentýnským zdobením. Od soboty 24. ledna též všechno zboží v prodeji i v kamenném obchodě. Vůně čaje. (22.1.2015) 

   

 

Z důvodu nemoci bude od 20. ledna do 27. ledna kamenný obchod uzavřen. Děkujeme za pochopení. Vůně čaje. (20.1.2015) 

 

Pokud se v tomto nestálém počasí necítíte zrovna fit doporučujeme Vám některý z bylinných čajů Dr. Popova, které najdete v našem e-shopu a obchodě. Relaxační čaj s meduňkou a echinaceou zvýší Vaši obranyschopnost organismu, Prohřívací čaj se zázvorem obsahuje např. lípu, která podporuje zdravé dýchací cesty. Červená řada bylinných čajů, mj. v nových obalech, nabízí např. i čaj Gingko, Bylinný čaj s pohankou, Čistící červený čaj s řepou a Vitamínový s rakytníkem a aronií. Více v sekci Bylinné čaje. (16.1.2015) 

     

Milí čajomilové, kromě právě probíhající akce - 10 % slevy na vánoční čaje do 10. ledna - jsme pro vás připravili s novým rokem pár novinek od značky Hyson a Sebastea a rovněž několik čajových specialit. Neváhejte ochutnat např. Bílý měsíční svit (Yue Guang Bai), čaj zajímavý velkými listy sušenými za úsvitu měsíce. Velmi příjemná je i jeho chuť - jemná, nasládlá. Po sklizni se nechávají lístky lehce zavadnout a následně se za úsvitu měsíce suší. Protože noční sušení trvá déle, čajové lístky získají tmavší barvu a vyvine se v nich bohatší chuť. Technologií výroby se tento čaj blíží zeleným a bílým pchu-erům. Mnohdy ho v této kategorii najdete zařazený, jelikož svým charakterem je jak pchu-erem, tak bílým čajem. Setkat se můžete i s jeho lisovanou podobou. Je oblíben pro všeobecně příznivé účinky na lidské tělo a velmi vhodným nápojem např.k jemnému rybímu masu a sladkým ovocným pokrmům. Vůně čaje. (2.1.2015) 

    

V období 23.12. - 2.1. 2015 bude omezen provoz e-shopu. Nebudou probíhat expedice objednaného zboží. Přijímáme a rezervujeme objednávky, které budou vyřízeny až v týdnu od 5. ledna 2015. Děkujeme za pochopení. Vůně čaje. (16.12. 2014)

TIP na zdravý vánoční dárek - káva a čokoláda s obsahem 100% ganodermy lucidum - lesklokorky lesklé - houby s fantastickými léčebnými účinky - účinná v boji s nádorovými onemocněními, podporuje detoxikaci organismu, pomáhá při vyrovnávání krevního tlaku, vhodná při léčbě průduškového astmatu, pomáhá při odbourávání cholesterolu, tlumí bolesti, příznivě působí na regeneraci organismu po chemoterapii, pomáhá při alergiích, má pozitivní vliv na plodnost a potenci, má pozitivní účinky při neurastenii (chronický únavový syndrom), pomáhá při poruchách spánku. Vůně čaje. (11.12. 2014) 

UPOZORNĚNÍ ! Vážení zákazníci, poslední příjem objednávek z e-shopu pro PLATBU PŘEDEM je 10.12.2014. Objednávky na DOBÍRKU přijímáme pouze do 14.12.2014. Po tomto datu nezaručujeme dodání do vánočních svátků. Děkujeme za pochopení. V případě dalších dotazů nás kontaktujte na tel.č. 777 668 213. Vůně čaje. (8.12. 2014)

Průběžně Vám budeme přinášet tipy na vánoční dárky, které můžete najít v našem obchodě: kromě čajů, kávy, bylinek doplňků prodáváme také velmi kvalitní vonné svíčky z potravinářského parafínu s bavlněnými knoty. V hlavní nabídce máme čajové svíčky, votivní svíčky, svíčky glolite, svíčky ve skle a válcové svíčky. Vlajkovou lodí firmy Partylite však nadále zůstávají kvalitní vonné vosky do aromalamp, které jsou nejprodávanějšími výrobky. Jedná se o kolečko o devíti blocích, které se ulamují. Vždy jeden blok ulomený z kolečka slouží k týdennímu provonění zhruba 25m2 velké místnosti. Výhodou vosků je to, že se neodpařují, pouze je po týdnu zahřívání "opustí" vůně. A jeden TIP - vyvoněný aroma vosk použijte jako parafínový zábal pro vaše nehty. Aktuálně v nabídce máme vánoční vůně - jedle balsámová, vánoční koření, skořicový třpyt, zasněžený smrček, a další nádherné vůně. Vůně čaje. (5.12. 2014)

      

 

Milí zákazníci, rádi bychom Vás upozornili na změnu pracovní doby v adventním čase, abyste nás mohli navštívit mimo standardní pracovní dobu a měli tak více času na klidný výběr vánočních dárků pro Vaše nejbližší. S platností od 29. listopadu bude otevřeno - pondělí až pátek zůstává pracovní doba nezměněna 10.15 - 16.30 hodin, v sobotu a neděli rozšiřujeme pracovní dobu 10.00 - 16.00 hodin. Těšíme se na Vás. Vůně čaje. (26.11. 2014)

 

V sobotu 29.listopadu nás najdete na Adventním odpoledni v Autocentru Nevecom na Kladně, kde pro Vás chystáme od 14 do 17 hodin prodejní stánek s vánočními čaji, svíčkami a doplňky firmy Partylite a vánočními dekoracemi Floristiky Klaris. Těšíme se na Vás. Vůně čaje. (23.11. 2014) 

 

 

Milí zákazníci, nově v naší nabídce naleznete i pečené čajeVybrali jsme pro Vás Staročeské novoměstské pečené čaje rodinné firmy z brány Orlických hor. Neváhejte ochutnat ovoce zapékané s cukrem, kořením a bylinkami - malé čajíky ve skleničkách s celými kousky ovoce, převážně z českých ovocných podílů, bez chemických konzervantů. Je to tradiční český recept, který se dříve pekl v každé chalupě. Vůně čaje. (20.11. 2014)

 

Pro vaši rychlejší navigaci v e-shopu - vánoční nabídka zde. (15.11. 2014)

Milí zákazníci, rádi bychom Vás upozornili, že výběr čajů z naší vánoční nabídky můžete také zakoupit na recepci Aerobik Studia Orel Dobříš. Vůně čaje. (10.11. 2014)

Od 8. do 30. listopadu při objednávce vyšší jak 400,- Kč v našem internetovém obchodě, dostanete jako dárek malou krabičku English Tea Shop ve viktoriánském stylu s 8-mi čajovými sáčky ve vánoční příchuti. Vaše Vůně čaje. (8.11. 2014) 

 

Hledáte vánoční dárek nebo pozornost pro Vaše zaměstnance, obchodní partnery, kolegy nebo pro Vaše blízké? Pomůžeme Vám připravit ty pravé dárky, kterými každého potěšíte a zároveň mu tím vyjádříte svoje sympatie a úctu. Zboží jsme připraveni i dárkově zabalit, např. i s polepkou Vašeho loga. Již druhým rokem nabízíme i speciální dárek „čajovou pohlednici“, která obsahuje sypaný vánoční čaj. Vybírat můžete z různých motivů a na přání umístíme i logo Vaší firmy. Stačí jen koupit poštovní známku a originální dárek odeslat. ČAJ NEBO KÁVA JE DÁREK, KTERÝM NIKOHO NEURAZÍTE. Vaše Vůně čaje. (2.11. 2014) 

 

                                

 

ŘÍJEN 2014

Vánoční nabídku čajů a dalších doplňků naleznete v sekci Čaje, podrubrika VÁNOCE 2014. V kamenném obchodě již od pondělí 20.10. nabízíme také vánoční zboží. Vaše Vůně čaje. (18.10.2014) 

 

Nově v prodeji máme nové značky cejlonských čajů HYSON a SEBASTEA. Obě značky jsme poctivě delší dobu degustovali a jejich výtečná chuť rozhodla o rozšíření naší nabídky prodeje čajů. Doufáme, že Vás nadchne i krásné dárkové balení. Vaše Vůně čaje. (10.10. 2014) 

               

 

 

Již v úterý 7.10. si budete moci v našem obchodě zakoupit vzorky mauricijských čajů - Tea of Mauricius (Bois Cheri) - s příchutěmi - exotické ovoce, máta, kokos, bergamot, vanilka, vanilka a kokos, černý klasický čaj. Prodáváme po jednotlivých sáčcích, abyste měli možnost ochutnat všechny příchutě. Vaše Vůně čaje. (3.10. 2014) 

 

     

ZÁŘÍ 2014

Mauricius a příběh čaje - měli jsme možnost navštívit muzeum čaje a v čajové továrně Bois Cheri být svědky jeho zpracování. A také jsme degustovali - na krásné dřevěné terase u šálku čaje jsme mohli pozorovat starý sopečný kráter, který se proměnil v malé jezero obklopené stovky let starýmii stromy a keři.... ideální místo pro ochutnávku výborných mauricijských čajů...A jaký nám nejvíce chutnal? Černý čaj s aroma kokosu a vanilky.... První rozsáhlé plantáže čaje měla společnost Bois Cheri již koncem 19. století a v současnosti na 250 ha půdy zpracovává až 700 tun čaje ročně, z nichž cca 25% je určena pro vývoz.

Čaj se sklízí ručně, jeden sběrač sebere za den až 50 kg lístků. Pak se vaky naplněné čajem z plantáží dopraví do továrny, kde probíhají další fáze zpracování. Čajové listy se rozloží v tenké vrstvě a nechají se zavadnout, během 24 hodin ztratí cca 1/3 své hmotnosti. Po zavadnutí se provádí trhání listů – odstraní se stopky a hrubá žilnatina. Listy se pak nasekají na jemno rotujícími břity a když jsou nasekané listy vystaveny vzduchu mění se barva, vůně i chuť. Fermentace trvá asi 1,5 hodiny. Po zpracování se provádí plnění roztříděných čajů do pytlů. Čaj se nechá pak 3 měsíce zrát. Poté se vyzrálý čaj ve zvláštních bubnech mísí s různými aromatickými přísadami - máta, bergamot, kokos, citronová tráva, vanilka, zázvor a jasmín. A zde pár fotek přímo z továrny. Připravujeme pro Vás také ochutnávku mauricijských čajů, včas Vás budeme informovat. Vaše Vůně čaje. (25.9. 2014)  

 

                

 

(12.9. 2014) Již zítra budou v prodeji novinky wellness a dárkových  čajů zn. Hewa. K dispozici bude katalog Partylite s produkty podzim x zima x Vánoce 2014. Pro příští dny pro Vás připravujeme týdenní speciální nabídky, které se budou týkat vždy vybraných druhů čajů. Informace naleznete zde na webových stránkách nebo na našem FB profilu - Vůně čaje - energie pro všední i hezké chvíle. Vaše Vůně čaje.

                                               

 

SRPEN 2014

(29.8. 2014)  V naší nabídce bylinek najdete také rakytník. V letních měsících byla vaše pokožka vystavena slunečnímu záření a s končícím létem by si zasloužila příjemnou regeneraci. Plody rakytníku obsahují velké množství vitaminu C, A, E, F, D, K, skupiny B a rutin, tedy vitamin P. Například jeden kilogram plodů pokrývá téměř půlroční spotřebu vitaminů C a A. Dále hořčík, železo, síru, bór a titan, pektiny, třísloviny, flavonoidy a organické kyseliny. Tyto cenné látky se vyskytují i v ostatních částech rostliny, ale v nižší koncentraci. Rakytník podporuje zdravý stav pokožky, hojení ran a jizev, zabraňuje vzniku zánětlivých projevů pokožky, podporuje procesy látkové výměny v kůži, má léčebný vliv na různé kožní choroby. Vaše Vůně čaje.

 

(15.8. 2014)  UPOZORNĚNÍ Pátek 22.8. a 29.8. bude v obchůdku v Táborské, Praha 4, z důvodu dovolené zavřeno. Těšíme se na vás opět v pátek 5.9.. Děkujeme za pochopení, Vaše Vůně čaje.

 

(14.8. 2014) ŠÍPKOVÝ ČAJ máte rádi šípkový čaj? Blíží se šípkové žně - přibližně za měsíc začíná být vhodná doba pro sklizeň šípků - plodů růže šípkové. Plody jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Důležitý je zejména vitamin C, který posiluje obranyschopnost a působí proti infekčním onemocněním. Dále zpevňuje cévy, pomáhá při bolestech žil, ovlivňuje srážlivost krve, nachlazení, zlepšuje zásobování těla kyslíkem a udržuje schopnost soustředit se. Ve 100 g šípků jsou přibližně 2 g vitaminu C. Obsahuje také vitaminy B1 a B2, které se podílí na metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Dále kombinaci vápníku a rutinu, která je součástí léků, například proti onemocnění dásní. V šípku najdete také fosfor a draslík. Zde krátké video - návod na přípravu šípkového čaje. Vyzkoušíte? 

Pokud se nepustíte do přípravy čaje z vlastnoručně sklizených plodů, šípkový porcovaný čaj nabízíme i v našem obchodě. Vaše Vůně čaje.

 

(12.8. 2014) Z DŮVODU REKONSTRUKCE domu Na Hradbách 131, Kolín, kde sídlí náš obchůdek, bude 14.-15.8. v rámci bezpečnosti pro zákazníky zavřeno. Otevřeno máme opět v pondělí 18.8. a těšíme se na Vás. 

 

(5.8. 2014) ZELENÁ KÁVA - v současnosti u nás patří kvalitní zelená káva k našim z nejprodávanějších produktů. Zelená káva totiž patří mezi nejvyhledávanější prostředky na podporu hubnutí. Všichni známe černou kávu, samotná zelená káva je známá méně. Jedná se o původní zrnka kávovníku, z nichž se teprve pražením připravuje všem známá černá káva. Plody kávovníků, které se sbírají, jsou bobule. Nasbírané bobule se několik týdnu suší na slunci. Poté prasknou a vypadnou z nich zrnka zelené kávy. Tyto zrnka se poté praží určitou dobu při vysoké teplotě, až vzniknou zrnka černé barvy, které již mají aroma a chuť pražené kávy.

Nás však zajímá káva zelená, nepražená, která obsahuje některé zajímavé látky prospěšné pro naše zdraví. 

Zelená káva na hubnutí - zelený poklad.... 
K nejvýznamnějším obsaženým látkám patří fenolické sloučeniny, z kterých je nejdůležitější kyselina chlorigenová. Pomáhá v těchto oblastech:

Bojovat s nadváhou tím, že spaluje tuky a potlačuje chuť k jídlu
Zvyšuje soustředěnost a dodává průběžně energii 
Spalování kalorií je obdobné jako u fyzické aktivity
Zrychluje trávící procesy v těle a aktivuje metabolismus
Obsahuje velké množství antioxidantů

Aktivní sportovci často zařazují užívání zelené kávy do svého tréninkového programu. Detoxikační účinky zelené kávy jsou zaznamenatelné již po 15 minutách po konzumaci. Někteří vědci také dokazují, že tato kyselina v některých případech může snížit riziko vzniku cukrovky, potlačuje riziko výskytu žlučových kamenů u mužů, dokonce může zmenšit celulitidu. K dalším fenolickým sloučeninám patří kyselina kávová, která by měla rovněž podporovat snižování vstřebávání cukrů. Všechny fenolické sloučeniny jsou řazeny mezi silné antioxidanty. Obecně tyto sloučeniny podporují srdeční aktivitu a krevní oběh. Je třeba zdůraznit, že zelená káva je doporučována na podporu hubnutí a jako součást celkového hubnoucího programu, kam nezbytně patří i dietní a pohybový režim. Vaše Vůně čaje.

 

            

 

ČERVENEC 2014

(24.7. 2014) Milí zákazníci, z důvodu zlepšení funkčnosti našeho internetového obchodu a zvýšení nabídky produktů bude provoz našeho e-shopu na nějaký čas omezen. Děkujeme za pochopení. Vaše Vůně čaje.

 

(17.7. 2014) Novinky k dostání v našich obchůdcích: Znáte Budhovo ovoce (Luo-Han-Guo)? Pochází z jižní Číny a severního Thajska. Zelený plod, který po usušení zhnědne je znám jako arhatovo ovoce, buddhovo ovoce, příp. mnišské ovoce. Liánovitá rostlina je ve volné přírodě vzácná a pěstuje se pro své ovocné plody, ze kterých se připravuje chlazený nebo teplý nápoj. Používá se také v tradiční čínské medicíně. Výtažek z plodů je třistakrát sladší než cukr a používá se jako přírodní nízkokalorické sladidlo. 

    

Květ růže (Mej-Kuej-Hua) - čistí a vyživuje pleť, detoxikuje a chladí horkost, působí protizánětlivě, vyživuje játra, zlepšuje zrak, zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu. Na výluh postačí 3 sušená poupátka. 

 

Opět jsme naskladnili několik čínských čajových lahůdek - zelený a černý pu-erh slisovaný do tradičních čajových hnízd a zákazníky často žádaný čaj Bai Long Zhu - prvotřídní zelený čaj z provincie Yunnan z oblasti Simao a je často přezdíván také jako Dračí oči. Zelený čaj Bai Long Zhu má těsně svinuté pravidelné kuličky z tipsů zeleného čaje. Jedná se o čaj, který je tvořen vrchními lístky a tipsem.

 

UPOZORNĚNÍ: Od 21.7. do 25.7. bude v kolínském obchůdku z důvodu dovolené zavřeno. Těšíme se na vás opět v týdnu od 28.7.. Děkujeme za pochopení, Vaše Vůně čaje.

 

 

(1.7. 2014) Po dobu letních prázdnin (1.7. - 30.8.) bude v sobotu v kolínském obchodě zavřeno. Děkujeme za pochopení. 

 

(23.6.2014)

Rozšířili jsme nabídku zelené kávy o speciálně připravenou směs Štíhlá linie - vybraná kávová zrna s nejvyšším obsahem kyseliny CGA a dvojitým obsahem kofeinu. Směs zelené kávy účinně působí proti uvolňování volných radikálů a má silné antibakteriální účinky. Zrychluje trávící procesy v těle a aktivuje metabolismus. 

V případě, že si nevíte rady jaký dárek pro Vaše blízké - milovníky čaje a všeho co s čajem souvisí u Vůně čaje vybrat, již nyní si u nás můžete zakoupit dárkové poukázky v hodnotě 300 Kč, 500 Kč nebo 1000 Kč. Poukázka bude mít platnost 1 rok od vystavení a můžete ji zaplatit bankovním převodem, dobírkou nebo zakoupit osobně v našich obchodech. 

 

                                                   

PRO ZÁKAZNÍKY (10.6.2014)

V době konání 51. ročníku festivalu Kmochův Kolín (14.-15.6.) máme v našem obchůdku v Kolíně prodlouženou pracovní dobu, otevřeno bude v sobotu od 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin. Těšíme se na Vás. Vaše Vůně čaje.

 

LÉTO JE ČAS PIKNIKŮ (8.6.2014)

Začíná pikniková sezóna. Na Vašem pikniku nesmí chybět čaj - ať už studený nebo teplý. Možná se Vám to bude zdát zvláštní, ale i teplý čaj v létě osvěží. Pokud se Váš piknik koná daleko od domova, můžete si teplý čaj jednoduše přinést v termosce, kde vydrží i 4 hodiny teplý. I v naší nabídce naleznete praktickou cestovní termoláhev na čaj, dvoustěnnou vč. sítka. A jak je to s teplým čajem v horkých dnech? Takže - horký čaj vás v létě ochladí mnohem lépe než zmrzlina, či jakýkoliv chlazený nápoj... Důvodů, proč Vás teplý čaj ochladí je více. Prvním důvodem je, že látky jako pektin, aminokyseliny a přidaný cukr se podílejí lépe na tvorbě slin, které tak mohou být více vylučovány. Více slin, znamená větší pocit chladu. Druhým uváděným důvodem je močopudnost čaje. Následkem častější potřeby tak z těla dostanete více tepla. Třetím faktem je, že čaj zlepšuje funkčnost mozkového centra, které tak lépe vyhodnotí tělesnou teplotu a začne ji regulovat. Za čtvrté pak horký čaj podporuje vyměšování potních žláz. Tím se více vody dostává z těla ven, a tak se pokožka zchlazuje. Je-li vám tedy v létě horko a chcete se zchladit, nezapomínejte na teplý čaj. Svou práci odvede skvěle. Užijte si teplý čaj na vašem pikniku a mějte báječné letní dny.

PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS (5.6.2014)

Od zítřka u nás můžete koupit zcela nové dárkové balení čajů ETS, balení po 16ti pyramidkách v několika příchutích. Pro získání energie v nadcházejících teplých dnech Vám nabízíme zcela nový přírodní produkt - perlivý nápoj 100% přírodní produkt vyrobený z lístků zeleného čaje sencha. Nápoj je balený v plechovce o obsahu 250 ml. V sypaných čajích nově naleznete Jemnou letní limetku, Bílý čaj s višní a Letní relax. 

 

NOVINKY V NAŠEM OBCHODĚ (25.5.2014)

Vypadá to, že po mírné zimě přicházejí konečně letní dny a bude-li vám horko, dejte si určitě teplý čaj, který Vás ochladí. Nově Vám nabízíme dva exkluzivní zelené čaje, které se pěstují v monzunovém klimatu vysoko v horách Srí Lanky - vyberte si ze dvou "letních" příchutí - medový meloun nebo aroma jahod a pomerančů. Naskladněny budou také nové čajové dózy a hrnečky. 

LAPACHO (9.5.2014)

Znáte " čaj " Lapacho? Pochází z Brazilsko-Argentinské hranice. Hovoří se o něm jako o čaji Inků. Vyrábí se z vnitřní kůry stromu Lapacho. Napomáhá v odstraňování nečistot a usazenin z těla, posiluje imunitní systém a vnitřní orgány (játra a ledviny). Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu. Hubí některé druhy plísní a bakterií. Pozitivně působí po chemoterapii, zlepšuje prokrvování těla a má pozitivní vliv na srdce, leukémii, krevní oběh a chudokrevnost.

 

 

 

LETNÍ KATALOG - PARTYLITE (1.5.2014)

Od 1. května jsou v prodeji produkty z letního katalogu firmy Partylite. Parfémované svíčky, dekorace, svícny, vůně do auta, eliminátory zápachu, vonné tyčinky, aroma vosky a oleje. Zcela přírodní produkty, hypoalergenní, vhodné i pro astmatiky a alergiky.

Krásné výrobky rozzáří a provoní vaše domovy. Jsou v nabídce obou našich obchůdků. Nabídka letních vůní: Zlaté ovoce z Kostariky, havajský ibišek nebo modrý lotos a zázvor. Zahradní vonné 60 cm dlouhé tyčinky s vůni Pelargonie a citronu. Krásné výrobky pro Vaši zahradní párty. 

                                          

 

 

BYLINKY (28.4.2014)

Od 1. května zahahujeme prodej dalších bylinek v našem kolínském obchůdku. Vybrali jsme pro Vás produkty od firmy Dr. Popov. Byliny neobsahují konzervační látky ani barviva a jsou atestovány.

 

 

DÁRKOVÉ SADY (25.4.2014)

Naše zboží Vám také rádi na požádání zabalíme.

 

 

 

PŘEJEME KRÁSNÉ VELIKONOČNÍ SVÁTKY (19.4.2014)

Všem zákazníkům děkujeme za Vaši přízeň. Vaše Vůně čaje.

 

 

 

" ČAJOVÉ OSVĚŽENÍ NA CESTU " (8.4.2014)

► Připravíme Vám do ruky na cestu nápoj k osvěžení aneb "Čajové osvěžení na cestu" od Vůně čaje. Osvěžující čajový zážitek pro teplé i deštivé, jarní a letní dny. Dále pro Vás připravujeme studené čajové osvěžení. Vybrali jsme Harney Tea& Sons, který pro přípravu směsí vybírá ručně sbírané lístky čínských čajů a kvalitní květy. Zvolit můžete ze 4 chutí, kterým jistě neodoláte. Čaje nelouhujeme za studena, ale vždy základní směs kvalitního čaje pro přípravu zalijeme horkou vodou, tak jak je u čaje zvykem. Zastavte se u nás. Prodej zahájíme 14.4.2014, kdy bude v nabídce Černý rybíz. Více na našem FB profilu. 

 

 

" HARNEY " ČAJE (7.4.2014)

► Harney Tea & Sons je také zastoupen v našem sortimentu, který je mezi milovníky čajů oblíben na celém světě. Přesvědčte se sami. Proč jsou Harney Teas volbou v Buckinghamském paláci? Ano, přesně tak! Anglická královna pije Harney tea & Sons. Nově nabízíme v kolínském obchodě. Harney jsou čaje s příběhem. Co třeba svatební čaj? Elegantní a výjimečná směs připravená pro výjimečnou příležitost. Bílý čaj Mutan White s růžovými okvětními lístky, ochucený citronem a vanilkou. Skvělý čaj pro jarní pohodu.

 

 

        

 SYPANÉ ČAJE (28.3.2014)

► Rádi bychom Vás informovali, že od pondělí 31. března máme v nabídce i sypané vážené čaje, které jsme pro Vás vybrali. Ve směsích jsou použity jak ovoce tak byliny, které jsou sušené při mrazu. Ovoce i bylinky si tak zachovávají čerstvost a hlavně až 90% všech svých vitamínů. Míchané směsi čajů obsahují pouze přírodní aromata. Čaje nabízíme z plechových dóz. Zákazníci nepřijdou ani o možnost k čaji přivonět a posoudit jeho jakost a vzhled. Sypaný čaj vyžaduje sice delší čas na přípravu, ale tato příprava je spojena s větším rozjímáním, meditací a zamyšlením a přinese Vám větší požitek. Zastavte se u nás, jsme místem přátelským pro milovníky čaje. Vaše Vůně čaje. 

     

 

 

JARNÍ AKCE (20.3.2014)

► Připravili jsme pro milovníky čaje jarní akci v obchodě Vůně čaje v Táborské ulici v Praze. Tento pátek 28.3. a v sobotu 29.3. můžete ochutnat cejlonské čaje zdarma.

 

 

AKCE BŘEZEN - SLEVA 10% (14.3.2014)

► Na všechny objednávky v našem internetovém e-shopu v týdnu od 17. - 23. března bude poskytnuta sleva 10%.

 

 

" ČAJ NA CESTU " (4.3.2014)

► Nově Vám nabízíme "Čaj na cestu". Čaj je osobní záležitost, potěšení přináší teprve, když vám chutná a nezáleží na tom jaký druh pijete, ať je to čaj čínský, cejlonský, zelený nebo bílý. Snad vám námi nabídnutý čaj, který si můžete koupit v našem obchůdku s sebou, to potěšení přinese. Vybírat můžete z 5ti druhů kvalitních a chutných BIO čajů v hedvábné pyramidce. Přijďte ochutnat do kolínského obchůdku. 

(obr. Nejžádanější z "Čajů na cestu" je bílý.)

         

 

 

ČÍNSKÉ ČAJOVÉ LAHŮDKY (1.3.2014)

► Máme pro Vás pár čínských čajových lahůdek od čínského mistra Jian Guo Chena. Náš tip - Pu-erh, jeden z nejstarších a nejkvalitnějších čínských čajů. Jeho účinky na náš organismus jsou nezanedbatelné. Je schopen výraznou měrou omezit naší nadváhu, ale také snížit hladinu cholesterolu v krvi. Působí příznivě na detoxikaci organismu a urychluje trávení. V prodeji v kolínském obchůdku.

(obr. Čínské čajové lahůdky z obchodu Vůně čaje v Kolíně.)

 

               

 

SVATEBNÍ VELETRH KLADNO (21.2.2014)

► Zítra, tj. 22. února nás najdete na Svatebním veletrhu na Kladně, v prostorách autosalonu Nevecom v Americké ulici. Přijďte načerpat inspiraci nejen na svatební dny. Vystavujeme svíčky, ale také aranžmá z řezaných květin. Těšíme se na Vás od 14 do 17 hodin. Moderuje Bára Štěpánová.                                

 

 

JAPONSKÝ ZELENÝ ČAJ (15.2.2014)

► Věděli jste, že veškerý čaj produkovaný v Japonsku je zpracováván jako zelený? Černé čaje jsou v Japonsku spíše raritou. Většina výroby čajů je určena pro domácí spotřebu, na vývoz jde jen malá část. Nejběžnějším japonský čajem je Sencha. SENCHA - se upravuje napařováním. HOJICHA - je další z japonských čajů a vzniká v podstatě pražením čaje sencha. Čaj z velkých listů se jmenuje BANCHA - velké a hrubé listy se sbírají při podzimní sklizni. Na plantážích zakrytých rákosovými rohožemi  a z prvotřídních mladých výhonků je vyráběn prvotřídní druh čaje GYOKURU. Tento druh čaje se zalévá vodou prošlou varem a zchlazenou na 60 stupňů. První nálev se louhuje přobližně 1 až 2 minuty. MATCHA - dnes velmi známý čaj, na rozdíl od ostatních japonských čajů není svinován, ale drcen v kamenných mlýncích na velmi jemný prášek pronikavě zelené barvy. Tento čaj je možné zalévat vodou teplou na 80 stupňů a je třeba ho rozšlehat.

(obr. Tradiční používané nádobí k přípravě kvalitního japonského čaje.)

         

CAUSA SUBITA (14.2.2014)

Časopis pro lékaře v praxi. Vstupte strana 79.

 

 

PRES (14.2.2014)

Inzerce v kolínském Presu u příležitosti otevření našeho kolínského obchůdku. 

 

 

 

OBCHOD V KOLÍNĚ OTEVŘEN (14.2.2014)

Dne 10. února jsme pro Vás otevřeli další prodejnu Vůně čaje v Kolíně.  Budeme se snažit vyhovět všem Vašim přáním a nabídku sortimentu budeme dále rozšiřovat. Těšíme se na Vaši návštěvu.

     

 

DEN SVATÉHO VALENTÝNA (14.2.2014)

Už máte tip na dárek k Sv.Valentýnu? Darujte čaj, lahodný nápoj pro všední i zamilované chvíle. Inspiraci najdete v našich obchodech.

 

 

BUDEME VÁM BLÍŽ I V KOLÍNĚ (27. ledna 2014)

Milí zákazníci, od 10. února pro Vás otevíráme v historickém centru města Kolín v ulici Na Hradbách 131 další prodejnu Vůně čaje. Otevřeno pro Vás bude každý všední den od 10.15 do 16.30 hodin a v sobotu od 9.00          do 12.00 hodin. Těšíme se na Vás. Tým Vůně čaje.

(obr. Ulice Na Hradbách v centru města Kolína.)

 

 

SVÍČKY  (18. ledna 2014)

Nepřehlédněte naši rubriku "Svíčky a dekorace", dozvíte se zajímavé informace o svíčkách, realizujeme svíčkové dýchánky. 

 

 

WELLNESS ČAJE  (14. ledna 2014)

Od 14. ledna najdete u nás v prodeji wellness bio čaje - jednotlivě balené sáčky v 7mi příchutích. Všechny složky čaje jsou pěstovány a zpracovávány ekologicky. Naleznete v nabídce zajímavých čajů. Energise me, Happy me, Sensual me, Refresh me, Sleepy me, Slim me, Youthful me....

 

 

AKČNÍ NABÍDKA NA VÁNOČNÍ ČAJE (9. ledna2014)

Od 10. ledna využijte 10% slevy na vánoční čaje. Do vyprodání zásob, pouze v kamenném obchodě.

 

 

NOVÁ VÝDEJNÍ MÍSTA PRO NÁŠ E-SHOP, LEDNOVÁ AKCE (4.1.2014)

Od ledna 2014 jsme rozšířily náš e-shop o 2 výdejní místa - Kopidlo (okr. Plzeň sever) a Dobříš. Více v kontaktech. Lednová akce - od 6. ledna do 31. ledna při nákupu v našem kamenném obchodě nad 200,- Kč nebo v e-shopu nad 300,- Kč dostanete zdarma krásnou papírovou přírodní tašku ETS a čajovou svíčku Partylite zdarma.

 

 

OTEVÍRACÍ DOBA  (29.12.2013)

Opět jsme pro Vás v obchodě v pátek a v sobotu - otvíráme od 3.1. 2014. Těšit se můžete na nové zboží. A pokud jste si dali do nového roku předsevzetí, že např. zhubnete nebo změníte svůj životní rytmus připravujeme pro Vás novinky v oblasti wellness bio čajů, které vám vaše snažení ulehčí. Těšte se, vaše Vůně čaje....

Svíčkové party opět v lednu. Přijďte se přesvědčit jak si úžasnými vůněmi a světlem můžete zpříjemnit interiér vašeho domova. Přiláká Vás už z dálky vůně, která se line z našeho obchodu. Termíny party v lednu ( 9., 13., 15., 20., 22. a 29.) vždy od 18 hodin v Táborské 7, Praha 4. Zájemci potvrďte vaši účast na naši emailovou adresu. Děkujeme.

 

PF 2014 (20.12.2013)

 

POZVÁNKA NA 3.ADVENTNÍ TRH (8.12.2013)

       

 

 

POZVÁNKA NA VÁNOČNÍ INSPIRACI SE SVÍČKAMI  (1.12.2013)

4. prosince, od 18 hodin v Táborské 7, Praha 4.

           

Přijďte se přesvědčit jak si úžasnými vůněmi a světlem zpříjemnit interiér Vašeho domova. Přiláká Vás už z dálky vůně, která se line z našeho obchodu. Součástí bude i ochutnávka našich cejlonských čajů.

Vaši účast potvrďte na náš email. Děkujeme.         

 

 

DÁRKOVÉ SADY - aktuálně v nabídce (25.11.2013)

     

  Zimní sladkost "Lanýže"                       Vánoční sada "Noel"                            Dárková sada "Snídaně"            

 

                      

HLEDÁTE PRO SVÉ OBCHODNÍ PARTNERY (25.11.2013)

zaměstnance či známé unikátní a milý dárek k Vánocům? Pošlete jim "Čajovou pohlednici". Pohlednice obsahuje 30 g sypaného ovocného (jablka, šípek, ibišek, pomerančová kůra, pivoňka) vánočního čaje. Vybírat můžete ze 12 motivů a na přání můžeme umístit i logo Vaší firmy. Stačí jen koupit známku a originální dárek odeslat.

 

SPUSTILI JSME VÁNOČNÍ SOUTĚŽ (25.11.2013)

Najdete ji na našem FB profilu. Nadělte si dárek v soutěži "Virtuální vánoční stromeček 2013".

 

 

POZVÁNKA NA 1.ADVENTNÍ TRH - VŮNĚ ČAJE (25.11.2013)

 

 

VÁNOČNÍ ČAJE A BALENÍ 2013 (18.11.2013)

Zdarma pro Vás objednané zboží po dohodě dárkově zabalíme...

 

 

NAJDETE NÁS také na FACEBOOKU - staňte se našimi fanoušky. (17.11.2013)

    

 

EXPORT čajů ve světě v roce 2010 (16.10.2013)

Na které čaje se nyní v našem obchodě (e-shop) specializujeme? Jsou to čaje z Cejlonu a Číny.   

 

PŘEKVAPENÍ z čajovny pro ZDRAVÍ (4.9.2013)

Čaj dokáže uklidnit, povzbudit i zahřát - stačí jen dobře vybrat, správně uvařit a podávat !

= ZELENÝ čaj působí proti vysokému krevnímu tlaku, snižuje únavu, ospalost (č.zboží 289)
= OOLONG podporuje redukci tělesné nadváhy a snížení hladiny cukru v krvi (č.zboží 288)
= JASMÍNOVÝ čaj (zelený) čaj s květy jasmínu se užívá při potížích žaludku (č.zboží 287)
= PU ERH  snižuje hladinu cholesterolu v krvi a léčí trávicí ústrojí a dýchací cesty (č.zboží 286)

 

 

DOMÁCÍ LEDOVÝ ČAJ (11.8.2013)

Hledáte v letních měsících příjemné osvěžení?

Zkuste ledový čaj vlastní výroby. V současné době se je stále známější metoda přípravy ledového čaje louhováním ve studeném nálevu po delší dobu. Z čaje se tak získá to nejlepší - jemná čajová chuť a aroma. Pro výrobu použijte kvalitní černý nebo zelený sypaný čaj, v naší nabídce doporučujeme čaje značky Shere Tea (produkt č. 178 nebo produkt č. 168).  

Čaj zalijte studenou vodou, přidejte např. meduňku, mátu, květy černého bezu, použít můžete i čerstvé maliny, limetku nebo citron. Pokud chcete čaj sladký, přidejte třitinový cukr. Připravený nálev nechte louhovat v chladu do druhého dne. Získáte čaj provoněný bylinkami a navíc antioxidanty obsažené v čajových lístcích budou příznivě působit na váš organismus.

 

A chcete-li podobný čaj nabídnout přátelům na letní zahradní párty přidejte do nálevu Brandy nebo bylinkový likér. Dalším přidaným ingrediencím se meze nekladou, vše necháme na Vaši fantazii. Vaše Vůně čaje.....

 

 

JABLKO, CITRON a dům (27.5.2013)

Granátové jablko - je zajímavým doplňkem ovocných čajů. Obsahem hořčíku, draslíku a sodíku je šťáva granátovníku vhodná pro sportovce a osoby pracující v horku, kteří potem a vyšším příjmem tekutin ztrácejí minerály.

Citrón – je surovina babské medicíny. Není dobré to přehnat, neboť všeho moc škodí, ale dokáže zahnat chuť na sladké a pomáhá tak při hubnutí. Citrón navíc zbavuje tělo nečistot a tudíž je pomocníkem i v boji proti celulitidě.

Vůně čaje v domě, tj radost sama. Lahodně dobré věcičky máme pro všechny lidičky.

 

Čínský čajový mistr - JIAN GUO CHEN (30.4.2013)

Příjemně jsme strávili sobotu nad šálky čaje, které nám připravil čínský čajový mistr Jian Guo Chen     z vlastní zahrádky. Věděli jste, že 1 kg sušeného čaje obsahuje až 70 tisíc čajových lístků? Že existuje 6 tisíc druhů čajů? Že čaj uvolnuje vědomí mysli? Že čaj v misce položený ve vaší lednici pohlcuje pachy? Že použitý čaj je výborné hnojivo pro vaši zahrádku? Čaj je jednoduše životní filozofie. 

 

 

PŘÍJEMNÉ PROŽITÍ SVÁTKŮ JARA ... (29.3.2013)

 

 

ZÁZVOROVÝ ČAJ (9.3.2013)

Přijedete domů promrzlí z hor, z práce nebo z vycházky a vypadá to přinejmenším na rýmu nebo kašel? Ponořte nohy do horké lázně a připravte se teplý čaj, na to je nejlépší zázvorový.

Zázvor je tropická rostlina, z které se vyrábí olej a esence, ale používá se i v kuchyni a léčitelství. Hlavně v Indii a Číně se zázvor v čerstvém i sušeném stavu používá již po tři tisíciletí nejen jako lék, ale každodenně jako cenná kulinářská ingredience, protože pokrmům dodává pikantní citronovou příchuť.

 

ANALÝZA-2 (3.2.2013)

Jaká je statistika obchodu Vč za rok 2012? Vyjádřeno graficky ...

 

 

LOUHOVÁNÍ ČAJE (26.1.2013)

Čaje zaléváme vroucí vodou a u některých louhujeme v zakryté nádobě. Doba louhování je u každého druhu jiná. Nechat sáček po celou dobu pití až do vypití?

Záleží na tom, co chceme z čajů vylouhovat. Všeobecně čaje obsahují i nežádoucí látky, které třeba i je chuťově ovlivňují kvalitu. Zásadně špatně je nechat v čaji sáček až do konzumace. To se vám vylouhuje i ta šňůrka, na které to visí !

Ale nepřehánějme. Výrobce "dobrého jména" ví, jak dlouho čaj vylouhovat a uvádí na svém výrobku v pokynech, jak použít vlastní výrobek. Tím že čaj nepřikrejete pokličkou připravujete se o silnější chuťový požitek , aromatické látky vytěkají.

V  WEBWWW 

 

LEDNOVÁ KOLEKCE (12.1.2013)

Čas klidných / někdy bouřlivých svátků máme za sebou. A začínáme pracovat zase od začátku. V těchto chladných lednových dnech Vám nabízíme kolekci sypaných čajů z Číny, Japonska a Německa. Balení obsahuje 50g kvalitního sypaného čaje. 

 

 

ČAS KLIDU VŠEM (22.12.2012)

 

 

VÁNOČNÍ NABÍDKA je již postupně doplňována (16.11.2012)

Postupně přidáváme do obchůdku vánoční nabídku čajů. Co takhle příchuť zázvoru, hřebíčku, muškátového oříšku, badyánu, kaktusu a aroma pomeranče a melounu v jednom? Balení obsahuje 20 pyramidových sáčků. (125,- Kč)

 

 

TAHÁK - Jak jednoduše dělit čaje? (5.11.2012)

Je to velmi stručně řečeno / namalováno, ale to byl náš cíl. Chtěli jsme Vám přiblížit pro představu, jak se čaje dělí a z čeho se skládají. Žádná velká věda to není, jelikož z myšlení bolí hlava. A v dnešní uspěchané době obvzlášť! Na samotném počátku v sekci " O nás" to píšeme: " Objevte s námi svět a vůni čaje ... při zábavě, s přáteli, při čtení knihy, při studiu nebo prostě jen tak a užívejte si obřadu při popíjení tohoto ceněného nápoje."

 

NOVINKA (23.8.2012)

 

 

  

NOVÝ DESIGN (30.7.2012)

Dnešním dnem spouštíme upravený web. Doufáme, že vše je přehlednější a zajimavější.

 

 

ANALÝZA (25.5.2012)

Poprvé máme statistické údaje z obchodu Vůně čaje s grafickou ilustrací.

 

 

ČAJ CÍSAŘŮ (17.5.2012)

Pu-Erh čaj je pravděpodobně nejvíce podobný čaji, který Číňané znali již zhruba před 2000 lety. Ve slovníku autora Kuó Pó z roku 350 našeho letopočtu lze najít zmínku o léčivém čajovém nápoji. Tento byl připravován z obrovských zelených listů stlačených do tvaru koláče, které byly poté tak dlouho fermentovány, dokud nezískaly červenohnědou barvu.

Za zdroj Pu-Erh-čaje je pokládán volně rostoucí čajovník druhu "Camellia assamica", odrůda "dyeh" s nevšedně velikými listy. Jeden z předních reprezentantů výzkumu účinků Pu-Erh čaje na lidský organismus, čínský profesor Li Yongkang, jej nazval čajovým stromem Qingamao. "Praotec čajovník" tohoto druhu je starý nejméně 800 let, vysoký více než 30 metrů a svůj domov má v čínské provincii Yunnan.

Jihozápadní vysokohorská provincie Yunnan je 8. největší čínská provincie, "oblast věčného jara", sousedící s Laosem a Vietnamem. Nalezneme zde téměř všechny klimatické zóny - od oblastí tropických až po vysokohorské s vrcholy přes 6.000 metrů. Čajovník Qingamao roste především v hornatých oblastech mírného klimatu a celoročním pravidelným přísunem srážek. V této provincii která je známa svou překrásnou přírodou, neznečištěnou průmyslem, má původ také velká většina léčivých bylin a rostlin, používaných v tradiční čínské medicíně. Hlavním městem Yunnanu je Kunming s asi 3 miliony obyvatel , který je díky velkému počtu zde sídlících výzkumných ústavů pokládán za centrum tradiční čínské medicíny. Již v 70. letech právě čínští lékaři z Kunmingu poprvé předložili klinicky ověřené výsledky o pozitivním působení Pu-Erh čaje při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

V dřívějších dobách patřil Pu-Erh mezi nejvybranější čajové sorty, které byly podávány pouze čínským císařům. Běžnému lidu nebyla jeho konzumace vůbec povolena, a tak si získal svůj původní název "císařský čaj".

Z tohoto období vlastně i pochází jeho vznik, neboť čínští pěstitelé dlouze bádali nad tím, jak zachovat všechny účinné látky zeleného čaje pro "urozené jazýčky" císařského dvora. Tak se zrodila myšlenka "konzervace" zeleného čaje. Cesta k úspěchu byla zdlouhavá a komplikovaná a přírodní laboratoří tohoto vývoje byly jeskyně v horských oblastech Yunnanu. Proces začínal výběrem vysoce kvalitních sort zeleného čaje, z nichž se používaly mimořádně veliké čajový lístky. Poté následovalo jejich stlačení, což je pro Pu-Erh charakteristické. Takto dostaly svoji příležitost ke svému působení kmeny specifických bakterií, které pozvolnou fermentací měnily zelený čaj během dlouholetého skladování za kontrolovaných podmínek v Pu-Erh čaj. Dodnes je jeho výroba zastřena rouškou tajemství, které je dobře střeženo.

Odborníci tento čaj označují jako post-fermentovaný vzhledem k procesu jeho postupného dozrávání, při kterém se na jednotlivých lístcích vytváří jemný povlak ušlechtilé plísně, podobně jako na kvalitních zrajících sýrech. Tímto je možno vysvětlit i některé léčivé účinky Pu-Erh čaje, neboť jak známo, určité druhy plísní působí na lidský organismus antibioticky.

V Číne je Pu-Erh lisováním zpracováván do různých tvarů. Nejběžnější jsou "cihly, koláče, hřiby a koule", které bývají ručně baleny do bambusových listů a převázány vlákny z listů palmových. Pro export je však určen Pu-Erh čaj v naprosté převaze ve formě volně sypané. Pro svou načervenalou barvu, podobnou kaštanu, je v Číně nazýván také čajem červeným. Díky ní je však někdy chybně zaměňován za Oolong, tedy čaj polofermentovaný. Čím déle je skladován, tím se znásobují jeho účinky a chuť se stává stále lepší - zjednodušeně se dá říci, že zraje podobně jako dobré víno. Jedná se tedy o úplný protiklad ve srovnání s čajem zeleným a černým, jenž je nejlepší čerstvý a svoji kvalitu časem rychle ztrácí.

V tradiční čínské medicíně je Pu-Erh pokládán za léčivo. Čajové lístky vůbec patří mezi 50 nejvýznamnějších léčivých rostlin v Číně a právě Pu-Erh čaj má mezi nimi výsadní postavení. Již staří Číňané totiž věděli, že člověk se může cítit zdravý jen tehdy, pokud životní energie "Qi" může v těle člověka nerušeně plynout. Tento harmonický tok pozitivně ovlivňují účinky pravidelného pití Pu-Erh čaje, které napomáhají k dosažení rovnováhy mezi energiemi Jin a Jang posilováním imunitního systému a životní energie.

Pu-Erh se proslavil v následujících 3 hlavních oblastech:

Pu-Erh je účinným pomocníkem v boji s nadváhou, je nazýván též požíračem tuku. Jedná se tedy o ideální doplněk redukčních diet, popř. též jako nápoj při provádění očistných postních kůr /hladovek/.

Redukce hladiny cholesterolu v krvi - při pravidelném pití 3 šálků denně ji lze snížit až o 13% za měsíc.

Aktivizace látkové výměny v játrech při snižování hladiny alkoholu v krvi. Osm dobrovolníků z řad pařížských lékařů se přesvědčilo, že díky pití Pu-Er čaje probíhalo odbourávání alkoholu z jejich krve více než dvojnásob rychle. Hladina alkoholu totiž klesla za 2 hodiny již o 0,45 promile.

Další klinicky ověřené účinky:

ochrana před infekčními chorobami

působí bakteriostaicky /zabraňuje množení bakterií/

usnadňuje trávení tučných jídel

posiluje imunitní systém

pročišťuje organismus

působí antidepresivně

Vzhledem k nízkému obsahu kofeinu /taninu/ je možno Pu-Erh popíjet prakticky celý den až do večera. Pu-Erh čaj má nálev tmavě hnědočervené barvy s chutí silně zemitou až kouřovou. Někomu se možná napoprvé může zdát toto typické aroma příliš silné, a proto je třeba čaj zezačátku nevařit příliš silný a postupně si na jeho zvláštní chuť přivykat. Další možností je, při přípravě Pu-Erh čaje jeho první nálev po 30 sec. slít a ke konzumaci připravit až nálev druhý. Jinak se jeho příprava neliší od přípravy černých čajů.

Postup: na 1 šálek max. 3 g čaje, na konvici o objemu1 litr cca 20 g čaje, zalít právě vroucí vodou /95-100°C/, doba luhování 2-5 minut. Pu-Erh čaj je nejlépe jako ostatní čaje podávat neslazený. Pro ortodoxní zastánce sladké chuti odborníci doporučují používat sladidla přírodní –med. Dobře chutná i jako chladný nápoj, dokonce je vhodný pro přípravu ledového čaje. Pro ty, kteří si doma sami vyrábějí nápoje z Kombuchy, je možno k tomuto účelu Pu-Erh vřele doporučit. Dokonce se dá říci, že tímto způsobem se "zabijí dvě mouchy jednou ránou", neboť účinné látky obou použitých složek se velmi vhodně doplňují.

Z uvedených údajů by se mohlo zdát, že se jedná o nápoj téměř zázračný. Je však potřeba mít na paměti, že k tomu, aby bylo umožněno působit Pu-Erh čaji na organismus po všech stránkách pozitivně, je třeba přispět i vlastním dílem. Pravidelné pití Pu-Erh čaje by tedy mělo být součástí zdravého životního stylu při dodržování zásad zdravé výživy. Bylo by asi marné například očekávat výrazných úspěchů v boji s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kdyby takto postižený pacient pravidelně zapíjel Pu-Erh čajem svou oblíbenou tučnou vepřovou pečínku, smažená jídla,uzeniny, smetanové sýry, šlehačkové dorty a zmrzlinu /i když se mu bude lépe trávit/.

 

 

MATATÉ (26.4.2012)

... no, jistě, je to mátový čaj. A „mátoví gurmáni“ ho pijí nejraději z čerstvých lístečků. Vím to a viděli jsme to …

Možná netušíte, jaký je to pomocník, ten „MATATÉ“. Dva šálky mátového čaje denně prý mohou snížit účinek hormonu a omezit růst chloupků.

Z estetického cítění chloupky v obličeji, pod nosem, kolem bradavek, na bříšku, atd. si prostě mnoho žen nepřeje. V poslední době i některým mužům to není příjemné. Lze pomoci jen pravidelnou konzumací a není třeba boletivě odstraňovat chloupky nebo utrácet zbytečně finance za laserové ošetření.

matate

Jestli nevěříte, tak jste se aspoň pousmáli. Smile

 

 

ČERVENÝ ČAJ (7.3.2012)

Vůně rooibosu je často popisována jako sladká a mírně ořechová. Čaje rooibos obsahují jako zelený a černý čaj antioxidanty, a proto jsou součástí zdravého životního stylu. Kromě toho čaje rooibos neobsahují kofein, a představují tak alternativní bezkofeinový nápoj, tudíž vhodný i pro děti, kojence a těhotné matky.

Rooibos má pozitivní vliv na lidi s onemocněním srdce a cév, vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo žaludečními potížemi. Také působí proti alergickým reakcím, zmenšuje ekzémy a podráždění kůže. Má vliv na snížení neurózy, stresu, úzkosti, podráždění, nespavosti nebo bolesti hlavy. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá v boji organismu proti riziku zhoubného nádorového bujení.

 

 

BÍLÝ ČAJ (5.4.2012)

Bílý čaj představuje ten nejjemnější a nejznamenitější druh čaje. Dříve byl tak vzácný a výjimečný, že jej směli popíjet jen čínští císaři. Dnes jeho přednosti postupně objevuje i západní svět a bílý čajpomalu dohání v oblibě čaje zelené. Příčinou je jednak jeho jemná, lahodná chuť současně blahodárné účinky, které má na náš organismus.

Jedná se o druh čaje, který se získává zpracováním prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků rostliny Camellia sinensis. Křehké lístečky se mohou sbírat pouze během krátkého období v roce. Když začne období dešťů, čajové pupeny se rozevřou do lístků a přicházejí o jemnou, svěží a jedinečnou chuť bílého čaje. Mladé čajové lístky mají hebké stříbřitě-bílé chloupky, podle nichž dostal bílý čaj své jméno.

Bílý čaj nemá jen jemnou a vyhledávanou chuť, ale je také nesmírně prospěšný lidskému zdraví, protože obsahuje účinné přírodní anitooxidanty a jeho pomoc se uplatní i při redukci hmotnosti.

 

 

 Původ slova čaj (16.12.2011)

Slovo čaj, anglicky „tea“, „cha“ nebo taky „char“, vychází z čínského „tu (tchu)“, později „jia (tia)“. Z „jia“ se později stalo „ča (čcha)“ a vznikl slovanský a indický název čaj. Z původního „tu“ posunem výslovnosti vzniklo „te (tche)“ a z něj bylo odvozeno zmiňované anglické tea, německé tee a další.

Co je vlastně čaj? 

Charakterizujeme ho jako nápoj připravený z listů rostliny čínského čajovníku (Thea/Camelliasinensis) nebo assamského čajovníku (Thea/Camellia assamica). Způsobů přípravy jsou tisíce a mohlo by se zdát, že čaj připravený z pytlíku koupeného v obchodě není čaj, protože ten musí být připravený podle tradičního čínského postupu … nic takového. Čaje z pytlíku jsou samozřejmě také čaje, musí však obsahovat určité množství čajových lístků a od sypaných čajů se odlišují zpracováním. Především sypané jsou základem ostatních druhů.   

(Produkce čaje ve světě v roce 2003)

Obecný způsob zpracování čaje

Čajové lístky jsou i v dnešní době převážně ručně sesbírány na plantážích. Pak procházejí procesem zavadnutí, kdy jsou sušeny, ztratí tak třetinu své vody a jsou připraveny pro svinování. Dříve se mezi dlaněmi svinovaly listy, aby popraskaly a uvolnily šťávy pro oxidaci, dnes to zvládají i stroje. Při oxidaci chemické procesy probíhající v listech určí budoucí chuť čaje, důležité je, že jeden druh čaje touto fází neprochází, je to zelený čaj. Dále se sušením oxidace ukončí, lístky ztratí zbytky vody a získají své konečné zbarvení. Třídění je proces, kdy se rozdělí lístky na jednotlivé výrobní druhy, podle velikosti lístku a zbaví se nečistot jako stopek a čajového prachu. Balení je poslední čím musí čaj projít před odesláním z továrny.

 

 

OTEVŘENO (15.12.2011)

Je otevřen nový e-shop. Těší se na Vás tým Vůně čaje.

TOPlist Seo servis Eshop-centrum.cz

TOPlist